Strona główna Kredyty Kredyt obrotowy dla firm

Kredyt obrotowy dla firm

0
Kredyt obrotowy dla firm

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej to ogromne wyzwanie, które wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Chcesz zainwestować w rozwój swojego biznesu, ale obawiasz się, że nie starczy Ci własnych środków na jego prowadzenie?

Z pomocą przychodzi kredyt obrotowy dla firm. Na czym polega takie rozwiązanie? Dlaczego warto się zdecydować na kredyt? Sprawdziliśmy to.

Kredyt obrotowy dla firm – na czym polega?

Kredyt obrotowy dla firm to produkt pozwalający finansować bieżącą działalność przedsiębiorstwa. Nie wykorzystuje się go na start, ale na opłacanie aktualnych zobowiązań, np. wypłat pracowników, zakupu materiałów niezbędnych do prowadzenia firmy czy spłatę nieprzeterminowanych wierzytelności.

To bardzo wygodne rozwiązanie, z którego można korzystać wielokrotnie – warunkiem jest oczywiście posiadanie przez firmę zdolności kredytowej oraz spłacenia poprzedniego kredytu. Kredyt obrotowy przydaje się także w kryzysowej sytuacji, kiedy firma ma kłopoty z płynnością finansową i potrzebuje dodatkowego zastrzyku gotówki warto również sprawdzić kredyt konsolidacyjny. Bank udzielający zobowiązania nie weryfikuje, na co przedsiębiorca przeznaczył środki z kredytu.

Kredyt obrotowy dla nowych firm – kto może otrzymać dodatkowe środki?

Firma, która chce starać się o kredyt obrotowy, musi udowodnić, że będzie w stanie spłacić zobowiązanie, dlatego tak ważna jest zdolność kredytowa. Jeśli podmiot jej nie posiada, zabezpieczeniem kredytu mogą być nieruchomości lub inne składniki majątku. Przy sprawdzaniu sytuacji finansowej przedsiębiorstwa banki biorą pod uwagę między innymi jego obroty – przychody pomniejszone o podatki.

Bardzo ważny jest również długość prowadzenia firmy – większość banków nie udziela kredytów obrotowych podmiotom, które istnieją na rynku krócej niż 12 miesięcy. Niektóre instytucje wprowadzają bardziej restrykcyjne warunki – oferują kredyty obrotowe dla firm funkcjonujących minimum 2 lata.

Oczywiście może się zdarzyć, że kredyt otrzyma podmiot, który istnieje na rynku przez pół roku, jednak w praktyce jest to bardzo trudne, a często również obciążone dodatkowymi kosztami.

Banki sprawdzają nie tylko obroty przedsiębiorstwa, ale weryfikują również, czy podmiot terminowo reguluje zobowiązania, np. do urzędu skarbowego i ZUS. Składając wniosek o przyznanie kredytu obrotowego dla firm, należy dołączyć stosowne zaświadczenia.

Kredyt obrotowy dla firm – ranking

Chcesz zaciągnąć kredyt obrotowy dla firm. Kalkulator dostępny online pomoże Ci obliczyć, jakie koszty będą wiązać się z zaciągniętym zobowiązaniem. Co należy brać pod uwagę wybierając kredyt obrotowy dla firmy? Oprocentowanie, prowizje, marże, dodatkowe ubezpieczenia, WIBOR? Tak naprawdę na ostateczny koszt zobowiązania składa się wiele czynników.

http://opiniebankowe.pl/ile-sie-czeka-na-kredyt-gotowkowy/

Oprocentowanie jest uzależnione od indywidualnej sytuacji podmiotu składającego wniosek o przyznanie kredytu. W praktyce jednak okazuje się, że oprocentowanie waha się od ośmiu do kilkunastu procent. Banki stosują także prowizje za udzielenie i uruchomienie kredytu, które wynosić kolejne kilka procent dodatkowych opłat. Na koszt zobowiązania wpływa również marża oraz WIBOR, czyli czynnik, który może się wahać w zależności od tego, na jakim poziomie są w danym momencie stopy procentowe.

Duże znaczenie mają również inne dodatkowe opłaty – np. prowizja za wcześniejszą spłatę czy rozpatrzenie wniosku. Decydując się na kredyt obrotowy dla firm, warto wcześniej sprawdzić wysokość opłat stałych i jednorazowych.

Jakie oferty są obecnie najkorzystniejsze? Kredyt obrotowy dla firm można uzyskać między innymi w mBanku, PKO Banku Polskim, Santander Banku Polska czy Alior Banku. W przypadku mBanku w ramach kredytu obrotowego dla firm zabezpieczonego gwarancją de minimis BGK można otrzymać kwotę finansowania do 500 000 zł nawet na 4 lata.

http://opiniebankowe.pl/10-najlepszych-ksiazek-o-finansach/

W PKO podobną sumę można uzyskać bez zabezpieczeń rzeczowych, a klient może wybrać 4 waluty kredytu – PLN, USD, EUR i CHF. Kredyt obrotowy w Santander charakteryzuje się elastycznymi warunkami i brakiem zabezpieczeń rzeczowych w przypadku kwot do 50 000 zł. Szybką decyzję kredytową gwarantuje z kolei Alior Bank – jest ona wydawana nawet w 20 minut.