Strona główna Kredyty Ile wynosi maksymalne oprocentowanie kredytu?

Ile wynosi maksymalne oprocentowanie kredytu?

0
Ile wynosi maksymalne oprocentowanie kredytu?

Czy wiesz, że Polacy, którzy decydują się na zaciągnięcie zobowiązania kredytowego, zwracają uwagę jedynie na oprocentowanie, wysokość comiesięcznej raty oraz czas trwania umowy z bankiem? Oczywiście, są to priorytetowe wskaźniki, natomiast nie są jedyne, które powinny być brane pod uwagę. Jeśli przyszły klient banku chce wziąć kredyt hipoteczny, musi mieć na uwadze znacznie więcej parametrów.

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie

Fakt, że każda instytucja bankowa, które oferuje kredyt hipoteczny, realizuje własną politykę kredytową. Zgodnie z tym, oferowane są różne warunki kredytowe, które wobec indywidualnych preferencji, potrzeb czy możliwości spłaty takiego zobowiązania, są mniej bądź bardziej atrakcyjne i opłacalne. Należy jednak pamiętać, że kredyt mieszkaniowy wykazuje jedno z większych ryzyk kredytowych, które banki muszą minimalizować. Co więcej, w przypadku tego zobowiązania zastosowanie mają nie tylko przepisy polskiego prawa, ale także tzw. Rekomendacja S, czyli normy unijne. Chodzi o to, by zabezpieczane były zarówno interesy banków, ale też kredytobiorców. Zgodnie z Rekomendacją S ustalane jest między innymi maksymalne oprocentowanie kredytu hipotecznego. Fakt, że wskaźniki te mogą być różne, a instytucje bankowe mogą oferować wyższe bądź niższe oprocentowanie, tak jak i różne opłaty dodatkowe. Nie mogą jednak przekraczać określonych wartości, bo wtedy kredyt hipoteczny stałby się niezgodny z prawem oraz interesami kredytobiorców.

Maksymalną wysokość oprocentowania określana jest według Ustawy o Kredycie Konsumenckim z 2011 roku. Pamiętajmy jednak, że wartość zysku, jaki z tytułu kredytu hipotecznego generuje wybrany bank, może być różna. Warunki na rynku usług finansowych zmieniają się przecież diametralnie. Dzisiaj maksymalne oprocentowanie kredytu mieszkaniowego nie może przekraczać dwukrotności odsetek ustawowych, które są równe sumie stopy referencyjnej NBP. Oprocentowanie nie może być też wyższe od stawki 3,5%.

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie to nie wszystko

Pamiętajmy jednak, że kredytobiorca, który decyduje się na kredyt hipoteczny, nie może brać pod uwagę jedynie oprocentowania. Fakt, że istotne są zależności oraz wysokość oprocentowania, a także to, czy kredyt charakteryzuje się oprocentowaniem stałym bądź też zmiennym, natomiast wpływ na całkowite koszty, a więc wskaźnik RRSO ma znacznie więcej parametrów takiego zobowiązania. Banki, które oferują kredyt mieszkaniowy z niskim oprocentowaniem, zarabiają na innych opłatach, jakie musi wnieść klient, by uzyskać finansowe wsparcie. Mówi się tutaj o prowizji za udzielenie kredytu, konieczności nabywania innych produktów bankowych, obowiązku założenia płatnego konta bankowego do obsługi zobowiązania kredytowego czy też konieczności nabycia kosztownego ubezpieczenia. W trakcie trwania umowy kredytowej naliczane mogą być kolejne opłaty, na przykład te będące zabezpieczeniem niskiego wkładu własnego albo wysokie odsetki za zwłokę w spłacie comiesięcznej raty. Banki mogą też żądać opłat za wcześniejszą spłatę kredytu albo wzięcie tzw. wakacji kredytowych. Dopiero poznając całkowite opłaty, jakie przez cały okres trwania współpracy z bankiem będzie musiał ponieść kredytobiorca, udaje się wybrać ten najlepszy, najtańszy kredyt hipoteczny.

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Wiadomo na pewno, że kredytobiorcom zależy na niskich kosztach kredytowych, tym bardziej że kredyt hipoteczny zaciągany jest na dużą wartość i długi czas. Jeśli wiemy już, że oprocentowanie to nie wszystko, warto uwzględniać także inne opłaty, jakie wiążą się ze współpracą z bankiem. W tym celu przydaje się ranking kredytowy. Takie zestawienie porównuje co najmniej kilka kredytów hipotecznych oraz najważniejsze kryteria, jakie świadczą o ich opłacalności i atrakcyjności. Co więcej, kolejnym narzędziem jest kalkulator kredytów hipotecznych. To on pozwala oszacować rzeczywiste oprocentowanie, ale i inne koszty około kredytowe. To również kalkulator kredytów hipotecznych da informacje o zdolności kredytowej potencjalnego klienta banku, a więc czy kredytobiorca ma w ogóle szansę na wzięcie kredytu na mieszkanie.

Pamiętajmy jednocześnie, że wszystkie narzędzia weryfikujące aktualne oferty banków w zakresie kredytów hipotecznych, dają jedynie szacowane, poglądowe i ogóle dane. Te ostateczne klient poznaje po wydaniu przez bank decyzji pozytywnej. Wszystko dlatego, że konkretna propozycja współpracy konstruowana jest na podstawie nie tylko indywidualnej polityki kredytowej, jaką realizuje dana instytucja bankowa, ale też preferencji, potrzeb czy możliwości spłaty każdego kredytobiorcy.

Warto także zaznaczyć, że wszelkie warunki kredytowe, które określają wysokość oprocentowania, ale też innych opłat, jakie będzie musiał ponieść kredytobiorca, udaje się z bankiem negocjować na korzyść klienta, który chce zaciągnąć kredyt hipoteczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here