Strona główna Artykuły finansowe 10 najlepszych książek o finansach

10 najlepszych książek o finansach

0
10 najlepszych książek o finansach

W polskich szkołach na próżno szukać takiego przedmiotu jak nauka o finansach. Znaleźć możemy jedynie podstawy przedsiębiorczości, które nijak uczą nas, jak obchodzić się z pieniędzmi, aby uniknąć kosztownych błędów. Dlatego musimy się tego nauczyć w inny sposób. Jak? Zacznijmy poszukiwania od literatury.

W poniższym rankingu znajdziesz książki zarówno naszych rodzimych autorów idealnie wpasowujące się w polskie realia, jak i poradniki anglojęzyczne, które pozwolą Ci poznać świat finansów w ujęciu psychologicznym i socjologicznym.

Przy każdej pozycji umieściliśmy krótką, subiektywną recenzję oraz średnią cenę rynkową książki. Już na początku chcielibyśmy dać Ci jedyną cenną wskazówkę — każdy produkt finansowy wymaga poznania i porównania go z innymi, dostępnymi na rynku. Aby sobie w tym pomóc, skorzystaj z porównywarki kredytów gotówkowych Totalmoney.pl.

01 Finansowy Ninja — Michał Szafrański

Autor książki, na co dzień prowadzący bloga JakOszczędzaćPieniądze.plswoimi wpisami uczy Polaków, jak w prosty sposób zarządzać domowym budżetem. Poradnik został napisany prostym językiem, dzięki czemu w lekki i przystępny sposób tłumaczy najważniejsze zagadnienia związane z finansami osobistymi. Dzięki lekturze dowiesz się sporo o inwestowaniu i zarabianiu pieniędzy. Ta książka to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce uporządkować swoje finanse osobiste.   Cena książki – 69 zł.    

02 Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy działając inaczej? – Andrzej Fesnak

Książka została napisana po to, aby raz na zawsze rozprawić się z polskimi przywarami traktowania pieniędzy jako źródła kompleksów. Autor przedstawia konkretne przykłady osadzone w polskich realiach — mówi o tym, jak osoba, która zarabia więcej od nas, w efekcie może mieć mniej, tłumaczy, jak działają kalkulatory finansowe oraz w prosty sposób wyjaśnia mechanizm działania kredytów. Pozycja idealna dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z finansami — zawiera dużo podstawowych informacji i wskazówek.   Cena książki – 20 zł.

03 Bogaty ojciec biedny ojciec – Robert Kiyosaki

Autor zmienia sposób patrzenia na pieniądze jako na źródło utrzymania i pokazuje czytelnikowi, w jaki sposób pieniądze mogą pracować dla niego. W swojej książce przedstawia historię dwóch ojców — biednego, który pomimo ciężkiej pracy z dnia na dzień stawał się coraz uboższy, oraz bogatego, który stał się jednym z najbogatszych ludzi na Hawajach. Robert Kiyosaki nie daje gotowego rozwiązania na finansowe kłopoty, ale szuka źródła problemów przede wszystkim w mentalności i sposobie myślenia.   Cena książki – 21 zł.

04 Jak pomnażać oszczędności – Maciej Samcik

W książce zostały opisane inwestycyjne doświadczenia samego autora. Maciej Samcik prowadzi czytelnika za rękę, tłumacząc mu, na czym polega inwestowanie, czym jest ryzyko inwestycyjne oraz jak działają lokaty bankowe czy obligacje skarbowe. Jeśli przed zakupem książki, chcesz upewnić się, czy język, jakim posługuje się autor, przemawia również do Ciebie, to zajrzyj na bloga Samcika — Subiektywnie o finansach.

Cena książki – 30 zł.

05 Droga do finansowej wolności – Bodo Schäfer

Lektura obowiązkowa dla osób, które chcą zwalczyć swoje złe nawyki w zakresie finansów. Autor przekonuje, że zarządzania pieniędzmi można nauczyć się w ten sam sposób, co nurkowania czy programowania, osiągając tym samym finansową wolność i niezależność. Dzięki książce dowiesz się jak natychmiast zwiększyć swoje dochody, a w efekcie czego zarobić pierwszy milion. Chcesz pozbyć się długów i zaprzyjaźnić się z lokatami pieniężnymi? Ta książka jest dla Ciebie.
Cena książki – 30 zł

06 Crush It!: Why NOW Is the Time to Cash In on Your Passion – Gary Vaynerchuk

Autor książki pokazuje, w jaki sposób przekuć swoją pasję w biznes i zacząć zarabiać na tym, co kochasz. Gary Vaynerchuk opisuje własne doświadczenia — jak z właściciela lokalnego sklepu z winami stał się potentatem krajowego przemysłu. Crash It! to przede wszystkim podręcznik, który pokazuje jak krok po kroku zbudować swoją osobistą markę.

Cena książki – 60 zł.

07 The 4-Hour Workweek: Escape 9-5, Live Anywhere, and Join the New Rich – Timothy Ferriss

Książka polecana dla każdego, bez znaczenia czy jesteś etatowym pracownikiem, czy przedsiębiorcą pracującym na własny rachunek. Autor książki pokazuje, w jaki sposób zrealizować marzenia o wspaniałych podróżach, zarobić na życie przy mniejszym obciążeniu pracą oraz raz na zawsze zapomnieć o wyścigu szczurów.

Książka została wydana również w języku polskim pod tytułem 4-godzinny tydzień pracy.

Cena książki – 55 zł.

08 The Art of Non-Conformity: Set Your Own Rules, Live the Life You Want, and Change the World – Chris Guillebeau

Autor w swojej książce porusza problem owczego pędu. Pokazuje, w jaki sposób samodzielnie podejmować decyzje oraz jak z łatwością rozpoznać ludzi, którzy są „wampirami energetycznymi”. Chris Guillebeau zrozumiale wyjaśnia, czym jest podbój świata, niezależność zawodowa, alternatywne podróżowanie czy też, na czym polega kreatywne samozatrudnienie. Książka z dziedziny psychologii i socjologii, nie traktuje wprost o finansach, nie mniej jednak każdy ekspert od zarządzania finansami powinien dążyć do tego, by zostać ekspertem również w trafnym podejmowaniu decyzji. Cena książki – 70 zł.

09 The $100 Startup: Reinvent the Way You Make a Living, Do What You Love, and Create a New Future – Chris Guillebeau

Marzy Ci się własny startup i masz dość harowania na czyjś rachunek? Ten poradnik jest idealny dla Ciebie! Autor w swojej książce udziela wielu praktycznych wskazówek — dowiesz się m.in. jak zacząć, nie mając praktycznie żadnych pieniędzy, w jaki sposób napisać prawidłowy biznesplan, oraz jak zapewnić sobie przyzwoite zarobki. Książka została wydana również w języku polskim, znajdziesz ją pod tytułem Niskobudżetowy startup. Zyskowny biznes i życie bez frustracji.

Cena książki – 30 zł.

10 Real Estate Riches: How to Become Rich Using Your Banker’s Money – Dolf de Roos

Książka została okrzyknięta Bestsellerem wszechczasów. Autor pokazuje, jak w prosty sposób osiągnąć ogromne zyski na rynku nieruchomości. Poradnik zawiera wiele cennych wskazówek, dzięki którym nauczysz się jak analizować i negocjować oferty, zarządzać nieruchomościami i zwiększać ich wartość bez wydawania dużych pieniędzy.

Cena książki – 120 zł. Na rynku znajdziesz mnóstwo książek, które pomogą Ci rozszerzyć swoją wiedzę z szeroko rozumianej dziedziny finansów. Do naszego rankingu wybraliśmy te pozycje, które w prosty i zrozumiały sposób tłumaczą zawiły świat pieniędzy i zawierają podstawowe informacje z wybranych dziedzin ekonomii. Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest oszczędzanie, zwiększenie przychodów czy otworzenie własnego biznesu, powyższe publikacje z całą pewnością Ci w tym pomogą. Potraktuj więc je jako skarbnicę wiedzy i nie pozwól, aby złe przyzwyczajenia, miały destrukcyjny wpływ na Twoje oszczędności.